ملی چنج ، یک صرافی دوست‌ داشتنی
profile

ورود / ثبت نام

منو
0 تا 100 سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
1402-10-11 17:36

0 تا 100 سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

رمزارز یا ارز دیجیتال که اکثریت افراد به آن کریپتو هم می‌گویند نقش پول دیجیتالی را در زندگی ما ایفا می‌کند. امروزه افراد با استفاده از کریپتو  هم کسب درآمد می‌کنند و هم پرداخت‌های ارزی خود را انجام می‌دهند. خرید و فروش ارز دیجیتال مورد توجه بسیاری از افراد در دنیا قرار گرفته است، به همین علت تمایل زیادی به نگهداری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دارند.


درست است که دولت ایران خرید و فروش کریپتو را جرم نمی‌داند، اما هنوز جواز قانونی برای آن صادر نکرده است. با اینکه هنوز قانونی‌بودن آن تأیید نشده خیلی از افراد تمایل به سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها را دارند. ما در این مطلب از ملی چنج قصد داریم آموزش صفر تا صد سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال به شما یاد بدهیم پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.


آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟


ارز‌های دیجیتال، تحت کنترل و مالکیت هیچ دولتی نیستند و توسط هر شخصی در هر نقطه‌ای از دنیا قابل معامله و مالکیت هستند. شناخت قوانین در حوزهٔ ارز دیجیتال، دیدگاه شفاف‌تری دربارهٔ معامله این ارز‌ها به افراد می‌دهد. در حال حاضر در ایران خرید و فروش ارز دیجیتال و معامله رمزارز‌ها قاعدۀ خاصی ندارد که در چارچوب قوانین رایج مملکت قرار بگیرید؛ اما قانونی که معامله رمزارز‌ها را در ایران را غیرقانونی اعلام کند هم وجود ندارد.


خیلی از افراد به بند ج ماده ۲ قانون پولی و بانکی مصوب ۱۳۵۱ برای غیرقانونی دانستن معاملات ارز دیجیتال استناد می‌کنند که طبق این بند پرداخت هرگونه بدهی یا دین تنها با پول رایج کشور انجام شود. اما بد نیست بدانید که رمز ارز دارایی است، نه پولی که در این بند به آن اشاره شده است. درنتیجه بین بند ج ماده 2 و معامله رمزارز هیچ تعارضی وجود ندارد. از طرف دیگر، در جلسه ۶ مرداد ۱۳۹۸ بر طبق مصوبه هیئت وزیران: "استفاده از رمزارزها صرفاً با قبول ریسک‌پذیری از سوی متعاملین انجام می‌شود."


همین‌طور قوانین داخلی مربوط به استخراج رمزارز نشان می‌دهد که شما می‌توانید با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت، ماینینگ یا استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده رمزارز‌ها را انجام دهید و مجاز است.


مطلب مرتبط: ریگ استخراج


مزایای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال


سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال دارای مزایای متعددی است  که در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:


امنیت بالا:

امنیت بالا مهم‌ترین مزیت کریپتو محسوب می‌شود. این امنیت با استفاده از نرخ هش تعیین می‌شود. هرچقدر نرخ هش در یک شبکه بیشتر باشد، برای نفوذ به شبکه، قدرت محاسباتی بیشتری لازم است و در نتیجه امنیت آن بالا می‌رود.


راحتی در معاملات و انتقال وجوه:

معامله و انتقال ارزهای دیجیتال به‌سرعت و با هزینه کمتری نسبت به سایر دارایی‌ها انجام می‌شود. این ویژگی مزیتی بزرگ برای سرمایه‌گذاران جهت انجام معاملات فوری و انتقال وجوه به سراسر جهان است.


دسترسی به بازار جهانی:

سرمایه‌گذاران از هر جای جهان می‌توانند به ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشند. این ویژگی سرمایه‌گذاران را از محدودیت‌های جغرافیایی در دسترسی به بازارهای مختلف مستقل می‌کند.


شفافیت بالا:

تکنولوژی بلاک‌چین باعث افزایش شفافیت در معاملات و تاریخچه انتقال‌های مالی می‌شود. این ویژگی می‌تواند اعتماد سرمایه‌گذاران را به بازار ارزهای دیجیتال افزایش دهد.


مزیت برنامه‌ریزی زمانی:

بازار ارزهای دیجیتال همیشه فعال است و به سرمایه‌گذاران امکان معامله در ساعات مختلف را می‌دهد که این امر می‌تواند مزیتی از نظر برنامه‌ریزی زمانی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.


رشد تصاعدی:

از مزایای دیگر بازار ارز دیجیتال می‌توانیم به رشد تصاعدی این بازار اشاره کنیم. در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ ارزش بازار ارزهای دیجیتال از ۱.۶ میلیارد دلار به ۱.۴ تریلیون دلار رسید. اما دیگر بازارهای مالی برای تجربۀ چنین رشدی به نیم‌قرن زمان احتیاج دارند. این در حالی است که در کمتر از یک دهه بازار رمزارزها این میزان رشد را به دست آورد.


رعایت حریم خصوصی:

رعایت حریم خصوصی از مزایای استفاده از ارز دیجیتال است. در این فضا شما می‌توانید بدون اینکه کوچک‌ترین سرنخی از شما باقی بماند هر مبلغی که بخواهید را انتقال بدهید یا دریافت کنید.


معمولاً در شبکه‌های بلاک‌چین بیشتر تراکنش‌ها با نام مستعار انجام می‌شود. کاربران به‌راحتی می‌توانند آدرس کیف پول‌های مختلف را ردیابی کنند اما نمی‌توانند تراکنش‌ها را ببینند و هویت افراد را شناسایی کنند.


هزینه‌های کمتر: از دیگر مزایای بازار ارز دیجیتال می‌توان به هزینه‌های کم و قیمت مقرون‌به‌صرفه اشاره کرد. البته این هزینه فقط به معاملات داخل بازار مربوط نیست. این مزیت برای تمام افرادی که برای قیمت کالاها و پرداخت هزینه‌های مختلف از رمزارز استفاده می‌کنند ملموس است. البته کارمزدهای درون شبکه به نوع ارز دیجیتال انتخابی شما بستگی دارد. با استفاده از ارزهایی نظیر تتر، اتر و ترون شما می‌توانید معاملات خود را با کمترین کارمزدها مدیریت کنید.


معایب سرمایه گذاری در ارز دیجیتال


به این موضوع توجه کنید مزایای بازار ارزهای دیجیتال دارای ریسک‌های بسیاری است. حال که شما با ویژگی‌های و مزایای ارزهای دیجیتال آشنا شدید بد نیست نسبت به چالش‌ و معایبی این حوزه نیز شناخت پیدا کنید. تمام افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این زمینه را دارند باید موارد زیر را در نظر بگیرند.


امنیت سایبری


ارزهای دیجیتال به علت نقص امنیتی، همیشه در معرض هک کلاهبرداران قرار دارند. رعایت زیرساخت‌های امنیتی تنها راهکار برای کاهش و رفع این مشکل است. البته بسیاری از صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال با این مشکل روبرو هستند.


عدم وجود ارزش ذاتی و نوسان قیمت


نوسان قیمت از دیگر معایب اصلی ارزهای دیجیتال است که می‌توانیم به آن اشاره کنیم. البته عدم ارزش ذاتی ارز دیجیتال باعث شده که بعضی از کارشناسان این حوزه، قیمت‌های ارز دیجیتال را حباب بدانند. درست است افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند و نگران حبابی بودن بازار ارز دیجیتال هستند، اما با پذیرش رمزارزها، اعتماد بیشتر شده و نوسانات دیگر به شدت سابق نیست.


نظارت قانونی کمتر


هیچ کنترل و نظارتی از سمت دولت بر ارزهای دیجیتال نیست. تنها کشوری که بیت‌کوین را به‌صورت قانونی پذیرفته، السالوادور است. به دلیل عدم نظارت اگر ارزهای دیجیتال هک شوند، هیچ نظارت قانونی جهت پیگیری وجود ندارد.


پیچیدگی فنی


کار با شبکه‌های ارز دیجیتال جهت انتقال و دریافت ارزها ساده نیست و برای اکثر مردم پیچیده و گیج‌کننده است. به علت پیچیدگی احتمال دارد که کاربران آدرس اشتباهی برای تراکنش خود وارد کنند و ارز دیجیتال به آدرس دیگر فرستاده شود که قابل پیگیری و بازگشت نیست. مورد دیگر اینکه کارمزدهای تراکنش را کم یا بیش از اندازه پرداخت کنند و در نتیجه مبلغ تراکنش یا همان کارمزد را از دست بدهند.


ارزهای دیجیتال بدون پشتیبانی


در بازار ارز دیجیتال هر روز به تعداد توکن‌ها اضافه می‌شود و بعضی از این رمزارزها فقط برای کلاهبرداری ساخته شده‌اند. به‌عنوان مثال رمزارز اسکوییدگیم در زمان عرضه به بازار در روز اول حدود ۲،۴۰۰ درصد رشد داشت؛ اما از روز دوم به بعد ارزش آن منفی شد. پس لازم است قبل از اقدام به خرید هر ارزی هدف و برنامه آن را به‌دقت بررسی کنید.


آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال


قبل از اینکه ارز مورد نظر خود را جهت سرمایه‌گذاری بدون تحقیق خرید کنید و دچار ضرر شوید حتماً مراحل زیر را طی کنید تا ضرر نکنید. در بخش زیر آموزش صفر تا صد سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را به شما توضیح می‌دهیم:


• سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری جدا نبینید 
• تنها قسمت کمی از سرمایه‌های خود را در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید
• حتماً آموزش ببینید
• بسیار تمرین کنید
• استراتژی خود را حتماً آماده کنید
• ارز دیجیتال‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید
• پلتفرم مد نظر خود برای انجام معاملات را انتخاب کنید
• کیف پول رمزارزی خود را انتخاب کنید
• ارز‌های خود را نگهداری و ذخیره کنید
• سپرده‌های خود را ایمن کنید


روش‌های تحلیلی ارز دیجیتال


جهت بررسی خرید  و قیمت  رمزارزها، دانش دربارهٔ انواع روش‌های تحلیلی ارز دیجیتال  امری بسیار حیاتی است. تحلیل بازار ارزهای دیجیتال به سه طریق انجام می‌شود.


1. تحلیل تکنیکال: استفاده از داده‌های واقعی جهت پیش‌بینی بازار ارز دیجیتال را تحلیل تکنیکال می‌گویند که بر اساس حجم معاملات و روند حرکتی ارز در گذشته بررسی می‌شود. درحالی‌که تحلیل فاندامنتال در اصل ارزش ذاتی یک ارز را بررسی می‌کند، تحلیلگران تکنیکال با کمک‌گرفتن از الگوها و ابزارهای تحلیلی نمودارها، نقاط قوت و ضعف  ارز مورد نظر خود را پیدا می‌کنند و از آن‌ها جهت پیش‌بینی قیمت ارز استفاده می‌کنند.


2. فاندامنتال: تمرکز تحلیل فاندامنتال یا بنیادین بر ارزش ذاتی ارز دیجیتال است؛ یعنی رمزارز مد نظر، کمتر یا بیشتر از قیمت فعلی ارزش ذاتی دارد. اگر ارز واقعی ارز بیشتر از قیمت فعلی باشد؛ یعنی این ارز بیش از حد خود ارزش‌گذاری شده است. اما اگر کمتر از قیمت فعلی باشد انتظار داریم که رشد قیمت در این ارز اتفاق بیفتد. 


3.  احساسات (سنتیمنتال): تحلیل بازار رمزارزها از طریق ارزیابی دیدگاه‌های احساسی و رویکردهای عاطفی سرمایه‌گذاران را سنتیمنتال می‌نامند، که این نوع تحلیل بر اساس دیدگاه روان‌شناسی و عاطفی افراد انجام می‌شود


مطلب مرتبط: اشتباهات رایج در معاملات ارز دیجیتال


روش‌های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال


روش‌های زیادی جهت سرمایه گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد. از مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری و کسب سود از ارز دیجیتال می‌توان به خرید ارز و نگهداری در بلندمدت، ترید کردن در میان‌مدت، ترید کردن در کوتاه‌مدت، استخراج ارز دیجیتال، استیکینگ، شرکت در ایردراپ‌ها، خریدوفروش NFT و دریافت ارز از بازی‌های بلاک‌چینی اشاره کنیم.


شناخت انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال باعث می‌شود قبل از اینکه بدون اطلاع ارز مورد نظر خود را خرید کنید، آگاهی بیشتری نسبت به میزان سود و زیان معامله خود دارید. در این بازار فقط افرادی موفق هستند که با ابزارها و روش‌های معاملاتی آشنایی کامل دارند.


مطلب پیشنهادی: ایردراپ چیست؟


جمع بندی


در این مطلب هر آنچه در آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال باید بدانید را بیان کردیم و در خصوص انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال توضیح دادیم و به مزایا و معایب این نوع سرمایه‌گذاری پرداختیم. این اطلاعات یک چشم‌انداز کلی از این حوزه در پیش چشم شما ترسیم می‌کند؛ اما برای حرفه‌ای شدن در کریپتو توصیه می‌کنیم دانش خود در این زمینه را به‌صورت مداوم ارتقا بدهید و اخبار این حوزه را دنبال کنید. همچنین در زمان معامله، بدون شناخت ارزی را خریداری نکنید. 


مجله ملی چنج، معتبرترین صرافی آنلاین ایرانی برای خریدوفروش ارز دیجیتال آخرین اخبار و نکات آموزشی در این حوزه را پوشش می‌دهد، اگر به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه علاقه دارید، مطالب در این زمینه را دنبال کنید.


برای خرید ارز دیجیتال با قیمت مناسب می‌توانید از طریق سایت و اپلیکیشن اقدام کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر و پاسخگویی به سؤالات احتمالی، تیم پشتیبانی از طریق کانال‌های درج شده در سایت در خدمت شماست.


با نصب اپلیکیشن ملی چنج علاوه بر دسترسی به تمامی امکانات سایت 5000 میلینیوم رایگان دریافت کنید! 

0 دیدگاه
 • 5
  %
 • 4
  %
 • 3
  %
 • 2
  %
 • 1
  %
مجموع امتیاز

امتیاز یا دیدگاه خود را ثبت نمایید

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد سایت شوید